چاپ
ارسال به دوست

آزمایش تشخیص سرولوژی بیماری آنفلوانزا در نیمه دوم سال 97 در مقایسه با سال 96 افزایش 100درصدی داشته است

آزمون HI برای تشخیص بیماری آنفلوانزا در طیور استفاده می شود و طی یک سال گذشته موردی از این بیماری در استان قزوین گزارش نشده است.

 

رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: در راستای اجرای برنامه مراقبت فعال و غیر فعال وپایشهای دوره ای مزارع صنعتی اجداد، مادر و تخمگذار استان آزمایش سرولوژی HI در اداره کل دامپزشکی استان انجام گرفت  که تعداد آزمایشات  HIدر شش ماهه دوم سال 97 نسبت به زمان مشابه در سال 96  افزایش حدود 100 درصدی داشته است.

دکتر ثوره جلیل ابراهیم در خصوص افزایش این آزمایش در نیمه دوم سال 97 افزود: این افزایش به دو  دلیل عمده مراقبت فعال و غیر فعال  می باشد  ودیگر  واکسیناسیون گله های طیور استان برعلیه آنفلوانزای فوق حاد طیور است که برای کنترل اثربخشی واکسن ها و کیفیت واکسن ها ، آزمایشات HI  افزایش چشمگیر یافته و دیگری  پایش مستمر مزارع مادر گوشتی ، تخمگذار  و اجداد و حتی طیور بومی استان از نظر آنفلوانزا است که اثرات آن دو  منتج به این گردید که استان قزوین در سال 97 تنها استان بدون آنفلوآنزای فوق حاد در کشور باشد.

دکتر جلیل ابراهیم تصریح کرد: این آمار در نیمه دوم سال 96 تعداد5هزار و 600نمونه بود و  در مدت مشابه طی سال 97  به   11000 مورد افزایش پیدا کرد.

دکتر جلیل ابراهیم افزود: آزمون HI (Hemagglutination Inhibition Test) آزمایش سرمی مطمئن و کم هزینه ای است که به وسیله آن می توان سطح آنتی بادی ها را در خون به دنبال واکسیناسیون و یا عفونت تعیین کرد.

  • کد خبر: ٨٨٠٧/
  • ١١:٢١ - 1398/01/26/
  • تعداد بازدید: 21
کلید واژه ها

خروج