چاپ
ارسال به دوست

توصیه های دامپزشکی قزوین برای کنترل و پیشگیری از بیماری اسهال ویروسی گاوان(B.V.D)

بيماري BVD يکي از شايعترين بيماريهاي ويروسي جمعيت گاوها و جزو معضلات صنعت گاوداري در جهان به شمار مي رود که عامل این بیماری با آلوده کردن گاوها موجب ایجاد مشکلات گوارشی، تنفسی، تولید مثلی و کاهش کارایی سیستم ایمنی می گردد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: برخورد عامل بیماری با دام آبستن منجر به عوارض تولید مثلی از جمله کاهش باروری، سقط، جذب جنین، مومیای شدن، تولد گوساله های ضعیف، کوری، نواقص مادرزادی، و تولد گوساله های با عفونت همیشگی با ظاهر سالم (P.I) می گردد.

دکتر مهدی جلوخانی تصریح کرد: گوساله های با عفونت همیشگی(P.I) در کنترل این بیماری از جایگاه ویژه ای برخوردار است به علت اینکه اغلب این گوساله ها پس از تولد با وجود ظاهر سالم به دفع ویروس به میزان گسترده و دائمی ادامه می دهند و خود نیز از میزان رشد کمتری برخوردار بوده و نسبت به سایر بیماریهای عفونی خصوصاً مشکلات تنفسی حساستر می باشند.

با توجه به خسارات اقتصادی گسترده این بیماری در گاوداریهای شیری توصیه می شود: در راستای کنترل این بیماری موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد

  1. شناسایی و حذف گوساله های با عفونت پایدار P.I پس از تولد
  2. کنترل جابجائی دام و عدم خرید دام از واحدهای با میزان آلودگی بالای به این بیماری
  3. استفاده از اقدامات قرنطینه ای و امنیت زیستی
  4. پایش مداوم گله و حذف دامهای P.I

در کنار موارد مطرح شده فوق استفاده از واکسیناسیون گله نیز می تواند در کنترل بیماری کمک کننده باشد.هدف از واکسیناسیون جلوگیری از عفونت جدید،کاهش دفع ویروس و افزایش ایمنیت گله است

  • کد خبر: ٨٨١٥/
  • ١١:٤٧ - 1398/01/26/
  • تعداد بازدید: 34
کلید واژه ها

خروج