چاپ
ارسال به دوست

برگزاري دوره آموزشي اصول واكسيناسيون دام و طيور در قزوين

واكسيناسيون غير اصولي دام و طيور موجب هدر رفت سرمايه هاي ملي خواهد شد

معاون سلامت اداره كل دامپزشكي استان قزوين در ابتداي كارگاه آموزشي اصول واكسيناسيون دام و طيور كه در محل سالن اجتماعات اداره كل دامپزشكي استان قزوين برگزار شد گفت: نمونه برداريها ، آنجام آزمايشهاي تيتر سنجي و نظارتهاي كارشناسان دامپزشكي بر نحوه واكسيناسيون همكاران بخش دولتي و خصوصي حاكي از اينست كه چنانچه اصول بهداشتي در زمان واكسيناسيون رعايت نشود خسارات اقتصادي هنگفتي به كشور وارد خواهد آمد.

دكتر يدا... كلهر افزود: از كليه مسئولين فني مراكز مايه كوبي دام و طيور انتظار مي رود از زمان تحويل واكسن به واكسيناتورها نظارت مستقيم بر زمان و نحوه واكسيناسيون دام و طيور داشته باشند تا موجب اتلاف هزينه براثر واكسيناسيون غير موثر و بروز و شيوع بيماري در منطقه نشود.

در ادامه اين كارگاه آموزشي دكتر غلامرضا توكلي رئيس اداره بهداشت ومديريت بيماريهاي دامي اداره كل دامپزشكي استان قزوين كه تدريس اين دوره را بر عهده داشت مواردي را پيرامون راهكارهاي ريشه كني، پيشگيري و كنترل بيماريهاي دام و طيور مطرح كرد و ضمن اشاره به اين نكته كه افراد دخيل در امر واكسيناسيون تحصيلات آكادميك در اين رشته دارند از ايشان و مسئولين بهداشتي مراكز مايه كوبي خواست تا بيماريهاي دام و طيور را به محض مشاهده علائم به ادارات دامپزشكي گزارش كنند.

دكتر توكلي از واكسيناسيون به عنوان يك چتر حمايتي براي دام و طيور ياد كرد و افزود: براي ايجاد ايمني مناسب متعاقب واكسيناسيون دقت در زنجيره توليد، نگهداري و حمل و نقل واكسن بسيار حائز اهميت بوده و در صورت بروز اشكال در اين زنجيره و يا انتخاب روش نامناسب واكسيناسيون، اقدامات صورت گرفته بي اثر خواهد بود.

  • کد خبر: ٢٩٢٧/
  • ١٤:١٤ - 1397/09/11/
  • تعداد بازدید: 40
کلید واژه ها

خروج