چاپ
ارسال به دوست

انجام بیش از 1100 نوبت واکسیناسیون هاری در قزوين

بیش از 1100 قلاده سگ در 8 ماهه نخست سال جاري در قزوین بر علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

 

دکتر مهدی جلوخانی رئیس اداره دامپزشکی قزوین با اعلام این خبر افزود: با تلاش همکاران بخش بهداشت و مديريت بیماری‌های دامی، تعداد يكهزارو145 قلاده سگ بر علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

 دکتر جلوخانی در این خصوص اظهار داشت: هاری یک بیماری ویروسی کشنده و مشترک بین انسان و دام است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند و میزان کشندگی آن بسیار بالاست؛ این بیماری در گوشتخواران اهلی و وحشی و انسان و غالباً از طریق گزش با بزاق آلوده ایجاد می‌شود.

 وی در مورد علایم بالینی این بیماری نیز گفت: حیوان هار علائمی از قبیل ترشح شدید بزاق، عدم توانایی در بلع، حمله و گاز گرفتن اجسام و ناله کشیدن را نشان داده و در نهایت فلجی و مرگ آن را به دنبال دارد.

رئیس اداره دامپزشکی قزوین واکسیناسیون سگ‌ها در روستاها را مؤثرترین اقدام در جهت کنترل و پیشگیری این بیماری برشمرد و افزود: اداره دامپزشکی قزوین نسبت به واکسیناسیون سگ‌ها در روستاهای این شهرستان اقدام نموده است و از دامداران خواست ضمن همکاری با اکیپ‌های دامپزشکی، در راستاي کنترل بیماری، از تماس سگ‌های نگهبان با سگ‌های ولگرد با حصار کشی مناسب خانه و دامداری جلوگیری به عمل آورند و در صورت برخورد با موارد مشکوک مراتب را سریعاً به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع داده و یا با شماره گویای 1512 و سامانه پیامکی 50001512 تماس حاصل فرمایند.

  • کد خبر: ٣٠٢٥/
  • ٠٧:٥١ - 1397/09/14/
  • تعداد بازدید: 25
کلید واژه ها

خروج