چاپ
ارسال به دوست

مشمشه بیماری مزمن و بدون علامت در اسب

از دیرباز بیماری مشمشه به عنوان یک بیماری عفونی واگیردار و مشترک بین انسان و تکسمیان مطرح بوده است.

 

دكتر مهدي جلوخاني رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: میزبان طبیعی بیماری مشمشه حیوانات تکسمی بوده و آلوده شدن سایر میزبانان با انتقال از طریق تکسمیان آلوده به این بیماری باکتریایی می باشد.

مشمشه اغلب در تکسمیان شامل اسب،الاغ و قاطر مشاهده می گردد هرچند که گزارشاتی از درگیری شتر و حتی گوسفند و بز نیز وجود دارد.

دکتر مهدی جلوخانی در ادامه افزود: البته این بیماری در گوشتخواران باغ وحش نیز پس از مصرف گوشت آلوده تکسمیان می تواند رخ دهد و در انسان نیز در صورت درگیری اغلب یک بیماری کشنده خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کردك علائم بیماری در تکسمیان اغلب شامل درگیری دستگاه تنفسی و جلدی است هرچند حتی می تواند بدون علائم و بصورت مخفی در دام آلوده خصوصاً اسبها باقی مانده و باعث بروز آلودگی و گسترش بیماری به سایر حیوانات و افراد مجاور گردد.

جلوخاني در ادامه خاطر نشان كرد: سیاست سازمان دامپزشکی کشور درخصوص این بیماری به علت مشترک بودن با انسان و مقاومت عامل به درمان، ریشه کنی است که در این راستا سالانه دو بار اداره دامپزشکی شهرستان قزوین اقدام به پایش این بیماری از طریق تست سرمی یا جلدی می کند و در صورت تایید آلودگی اقدام به حذف و امحاء دام آلوده می گردد.

این مقام مسئول در پایان به صاحبان اسبها توصیه کرد: براي جلوگیری از رخداد این بیماری از خرید اسبهای بدون هویت و سابقه تست مشمشه جداً خودداری نمایند و از جابجا کردن اسب سالم به سایر مراکز نگهداری و پانسیونها  بدون اخذ مجوزهای حمل بهداشتی از اداره دامپزشکی استان خودداری كنند.

  • کد خبر: ٤٥٥٤/
  • ١٠:٢٨ - 1397/10/17/
  • تعداد بازدید: 25
کلید واژه ها

خروج