چاپ
ارسال به دوست

عملکرد واحد مبارزه با بیماری‌های مشترک اداره دامپزشکی قزوین در خصوص بیماری بروسلوز

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین؛ دکتر ایمان‌دار مسئول واحد مبارزه با بیماریهای مشترک اداره دامپزشکی قزوین اظهار کرد: واحد مبارزه با بیماری­‌های مشترک اداره دامپزشكي شهرستان قزوين از ابتدای سال 97 تاکنون اقدام به خونگیری از 11 هزار و 654 رأس گاو برای تشخیص بیماری بروسلوز (تست سرمی زربنگال) نموده که از این تعداد 2 رأس دام در آزمایش‌های تکمیلی تشخیصی به عنوان دام راکتور بروسلوزی مورد شناسایی قرار گرفته است.

 وی واکسیناسیون تعداد 3هزارو 940رأس گوساله ماده 12-4 ماهه، 57هزارو466 رأس گوسفند و بز با واکسن FD (دوز کامل) بروسلوز و 3هزارو628 رأس گاو ماده با واکسن RD (دوز کاهیده) بروسلوز را از دیگر اقدامات کنترلی در زمینه پیشگیری از بیماری بروسلوز در این شهرستان عنوان کرد.

دکتر ایمان‌دار در ادامه افزود: شهرستان قزوین به لحاظ پرورش دام و تولید فرآورده‌های دامی در سطح منطقه حائز اهمیت استراتژیک می‌باشد که موضوع جابجایی و نقل و انتقال غیرقانونی دام، کنترل بیماری‌های مشترک در این منطقه را دشوارتر می‌سازد.

ایمان‌دار به نقش واکسیناسیون در کاهش موارد بیماری در جمعیت دامی و انسانی اشاره کرد و گفت: بروسلوز از مهمترین بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام است که با رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از قبیل شناسایی کانون‌های آلودگی و حذف دام‌های آلوده، رعایت اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط می‌توان با این بیماری مبارزه كرد.

 مسئول مبارزه با بیماری‌های مشترک اداره دامپزشکی قزوین در پایان به متصدیان واحدهای دامداری در خصوص خرید و فروش بدون مجوز دام هشدار داد.

 

  • کد خبر: ٤٦٦٧/
  • ١٢:٤٣ - 1397/10/19/
  • تعداد بازدید: 42
کلید واژه ها

خروج