• 1401/04/16 - 08:27
  • تعداد بازدید : 137
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

30 اکیپ ثابت و سیار ناظرین بهداشتی و شرعی اداره کل دامپزشکی در عید سعید قربان تجهیز شدند

 به منظور ارتقاء سطح سلامت و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام‌ در روز عید سعید قربان30 اکیپ ثابت و سیار شامل کارشناسان دامپزشکی و روحانیون ناظر ذبح شرعی آماده ارائه خدمات رایگان هستند.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: با توجه به سنت رایج ذبح و قربانی دام از سوی حجاج و به منظور ارتقاء سطح سلامت هم‌استانی‌ها و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام «از میان ۱۷۰۹ بیماری شناخته شده ، ۸۳۲ بیماری از طریق حیوانات به انسان منتقل می‌شود» همچنین نظارت بر ذبح شرعی دام «به منظور اطمینان از حلیت گوشت دام‌های کشتار شده در این روز» از سوی اداره‌ کل دامپزشکی استان قزوین و ادارات دامپزشکی شهرستان‌های اقداماتی انجام شده است.

دکتر مهدی جلوخانی عنوان کرد: تهیه و نصب بنر ویژه عید سعید قربان و نصب در اماکن عمومی، پاسخگویی 24 ساعته شماره تلفن 4 رقمی 1512 برای سهولت ارتباط شهروندان با دامپزشکی، برگزاری کلاس آموزشی برای ناظرین ذبح شرعی و ذابحین کشتارگاههای دام و طیور، طراحی وتهیه ابزاری برای کشتار دام که خون و ضایعات حاصل از کشتار دامها محیط زیست را آلوده نکند،از جمله اقدامات اداره ‌کل دامپزشکی استان قزوین است.

این مقام مسئول ادامه داد: معاینات قبل از کشتار دام، در میادین عرضه دام، استقرار 30 اکیپ ثابت و سیار بازرسی بهداشتی گوشت و نظارت بر ذبح شرعی از ساعات اولیه صبح تا ساعت ۱۳ روز عید قربان در محل اداره‌ کل و ادارات دامپزشکی شهرستان‌های تابعه، استقرار اکیپ‌های ویژه بازرسی بهداشتی و ناظر ذبح شرعی در کشتارگاه‌های دام استان قزوین می باشد.

وی از دیگر اقدامات اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین در روز عید سعید قربان را استقرار نیرو در محل ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها و اداره‌ کل دامپزشکی این استان برای پاسخگویی تلفنی و حضوری به شهروندان و اعزام اکیپ‌های سیار به محل‌های مورد نظر کرد.

دکتر جلوخانی اضافه کرد: توزیع پوستر و بروشور مرتبط با عید سعید قربان، تهیه پلاکارد و نصب بر روی خودروهای اکیپ‌های سیار بازرسی بهداشتی دامپزشکی و ناظران ذبح شرعی، ارسال پیامک با موضوع پیام بهداشتی، هماهنگی با دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در اداره‌ کل دامپزشکی برای مکاتبه با ائمه جمعه و جماعات و اعزام روحانیون به همراه اکیپ‌های بازرسی بهداشتی با هدف نظارت بر ذبح شرعی دام‌ها از دیگر اقدامات اداره‌ کل دامپزشکی استان قزوین در روز عید سعید قربان است.

جلوخانی یادآور شد: معاینات دام زنده قبل از کشتار، بازرسی‌های بهداشتی پس از کشتار دام و نظارت‌های شرعی در زمان کشتار دام که روز عید قربان از سوی کارشناسان اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین و شبکه‌های دامپزشکی تابعه صورت می‌گیرد، رایگان است.

وی بیان کرد: هم‌استانی‌های محترم در صورت تماس با شماره ۴ رقمی ۱۵۱۲ و یا ارسال پیامک به سامانه ۵۰۰۰۱۵۱۲ در استان قزوین می‌توانند از خدمات رایگان اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین در این روز بهره‌مند شوند.

دکتر جلوخانی ضمن توصیه به عدم کشتار دام در محیط خارج از کشتارگاه به عموم مردم تاکید کرد: از تماس بی مورد با دام زنده به علت احتمال وجود انگلهای خارجی ناقل بیماری تب کریمه - کنگو خودداری کرده و از مصرف لاشه دام بلافاصله پس از ذبح پرهیز کنند، چراکه  دامهای مبتلا به بیماری تب کریمه – کنگو فاقد علائم بالینی می باشند و بر همین اساس لاشه و امعا و احشاء دامها پس از کشتار می بایست به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری شود تا با پایین آمدن PH و دما، در صورت مبتلا بودن دام، عامل بیماری تب کریمه- کنگو که یک بیماری کشنده مشترک بین انسان و دام می باشد، غیر فعال شود.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 287974
کلمات کلیدی
qazvin.ravabet محمد فرحی

qazvin.ravabet محمد فرحی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه