• 1401/04/20 - 12:22
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

680 هزار راس دام سبک و سنگین در قزوین علیه تب برفکی، رایگان واکسینه می شوند

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت:

بیماری تب برفکی یکی از مسری ترین بیماری های دامی (نشخوارکنندگان اهلی و وحشی ) محسوب و در صورت بروز بیماری در جمعیت دامی حساس موجب ابتلا حدود 90 درصد دام ها و ایجاد مرگ و میر حدود 20 درصدی از دام های درگیر به ویژه دام های جوان می شود. که در صورت بروز بیماری می تواند خسارات اقتصادی قابل توجهی به دامداران و صنعت دامپروری وارد نموده و به سبب کاهش میزان تولید شیر و گوشت در دامهای بیمار و در نتیجه سایر فراورده های پروتئینی، تهدید علیه بهداشت و امنیت غذایی جمعیت انسانی را بدنبال خواهد داشت.

دکتر مهدی جلوخانی افزود: در راستای پیشگیری از وقوع بیماری تب برفکی، اولین فاز مایه کوبی تب برفکی در جمعیت دام سنگین(گاو و گوساله) و جمعیت دام سبک(گوسفند و بز ) به صورت همزمان با سایر استانهای کشور در واحدهای دامداری صنعتی و روستایی از اول مرداد ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

 

دکتر جلوخانی تشریح کرد: در این طرح که دو ماه به طول می انجامد، با استفاده از توانمندی های همکاران بخش دولتی و بخش خصوصی، مایه کوبی تب برفکی به صورت کاملا رایگان در حدود 655  واحد دامی با جمعیت دامی بالغ بر 82 هزارو388راس گاو و گوساله و 400 واحد دامی روستایی و عشایری و 600 هزار راس گوسفند و بز صورت می پذیرد و انجام مایه کوبی تب برفکی در واحدهای صنعتی در قالب قرارداد بخش خصوصی(تامین واکسن و مایه کوبی بر عهده دامدار) در زمان بندی تعیین شده در سطح استان اجرا خواهد شد.

 

در حال حاضر وضعیت بیماری تب برفکی در سطح جمعیت دامی استان در وضعیت مناسبی می باشد که انجام واکسیناسیون، پایش و مراقبت فعال واحدهای دامی می تواند در استمرار این وضعیت نقش به سزایی ایفا نماید.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288198
کلمات کلیدی
qazvin.ravabet محمد فرحی

qazvin.ravabet محمد فرحی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه