چاپ
ارسال به دوست

برگزاری کلاس آموزشی پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شاهین تپه بوئین زهرا

 

کلاس آموزشی در خصوص آشنایی و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستای شاهین تپه بخش دشتابی شهرستان بوئین زهرا برگزار شد.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا با اعلام این خبر افزود: با توجه به آغاز فصل سرما و به دنبال کوچ پرندگان مهاجر، احتمال درگیری پرندگان بومی با بیماری مهلک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ویژه طیور محلی در روستاها که به صورت آزاد پرورش می یابند افزایش می یابد.

بدین منظور با توجه به برنامه ریزی آموزشی-ترویجی منظم واحد آموزش دامپزشكي، به امید ارتقاء سطح آگاهی روستاییان درخصوص راه های انتقال و پیشگیری از این بیماری، اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی در سطح شهرستان می‌نماید.

دکتر عباس یوسفی ادامه داد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان علاوه بر خسارات اقتصادی به روستاییان، خطر جانی برای افراد نیز به همراه دارد و سلامت عمومی جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و پرندگان وحشی و آبزی از مخازن این بیماری هستند که بدون هیچ علائمی می توانند سایر پرندگان از جمله مرغ، خروس، بوقلمون و پرندگان زینتی را درگیر كنند.

دکتر یوسفی اظهار داشت: روستائیان باید با دیدن علائمی نظیر تلفات ناگهانی طیور، بیحالی و پژمردگی آنها، افت شدید و ناگهانی تولید تخم مرغ، علائم تنفسی شدید و سیاه شدن و خونریزی در ناحیه تاج، ریش و ساق پا، بلافاصله ضمن تماس با شماره 1512 اداره کل دامپزشکی استان، بیماری را گزارش نمایند.

وی در پایان افزود: برای پیشیگری از این بیماری باید از خرید پرندگان بومی از دست فروشان، تماس با پرندگان وحشی، تهیه دان از مراکز غیر معتبر، عدم جمع آوری کود از محل نگهداری طیور و عدم ضدعفونی محل نگهداری شدیداً اجتناب كرد.

  • کد خبر: ١٧١٦/
  • ١١:٣٠ - 1397/08/09/
  • تعداد بازدید: 43
کلید واژه ها

خروج