چاپ
ارسال به دوست

بيماري اكتيماي واگير در دامها مي تواند موجب تلفات 75 درصدي در گله شود

رئيس اداره دامپزشكي شهرستان قزوين گفت: یکی از بیماریهایی عفونی با واگیری بالا در جمعیت نشخوارکنندگان کوچک(گوسفند و بز) اکتیمای واگیر است كه ویروس عامل بيماري می تواند منجر به ایجاد ضایعات جلدی در پوست بخصوص در ناحیه لب ها ، پوزه و پستان در گوسفند و بز گردد و به سبب حساسیت بیشتر دامهای جوان و شیرخوار به این ویروس درگیر شدن بره های و بزغاله ها منجر به عدم توانائی در شیرخوردن و تاخیر در رشد می گردد.

دكتر مهدي جلوخاني تصريح كرد: این بیماری به شدت مسری بوده و می تواند تا 100 درصد دامهای گله را نیز درگیر کند و از خسارات این بیماری می توان به لاغری ناشی از عدم توانایی در چرا و خوراک خوردن و تلفات خصوصاً در دامهای جوان تا 15 درصد اشاره کرد ؛ البته اکتیمای واگیر  توانائی ایجاد خسارات  سنگین تری را نیز دارد که به تلف شدن حتی تا 75 درصد گله می توان اشاره کرد .

جلو خاني ادامه داد: این بیماری به دليل مشترک بودن بین دام و انسان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در کارگران کشتارگاه ها و صنایع پشم و پوست دام می تواند باعث ایجاد ضایعات جلدی مشابه ای گردد.

لذا در صورت شک به این بیماری از تماس بدون دستکش با ضایعات اکیداً خودداری گردد ودر پایان خاطرنشان می گردد درصورت رخداد بیماری به سرعت دام مشکوک به بیماری از سایر دامهای گله جدا و با دامپزشک جهت بررسی بیشتر تماس حاصل گردد.

  • کد خبر: ١٩٦٤/
  • ١٠:٠٤ - 1397/08/15/
  • تعداد بازدید: 38
کلید واژه ها

خروج