چاپ
ارسال به دوست

توصیه دامپزشکی قزوین بر رعایت ضوابط بهداشتی معدوم سازی تلفات مرغداریها

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین با اشاره به این موضوع که مدیریت نامناسب تلفات گله به دلیل بیماری های عفونی و غیر عفونی به عنوان یک فاکتور مهم در شکست سد امنیت زیستی در منطقه و اشاعه بیماری ها می باشد افزود: لاشه های طیور موجود در سالنها بنا بر وضعیت سلامتی گله دست کم 2 تا 3 نوبت در روز باید جمع آوری گردد.

دکتر مهدی جلوخانی ادامه داد: تلفات جمع آوری شده باید به خارج از سالن هدایت و برای در امان ماندن از هجوم حشره ها و جوندگان آنها را به صورت موقت در سطلهای پلاستیکی درپوش دار به همراه ماده ضدعفونی نگهداری کنند.

 وی افزود: پخش کردن لاشه ها در محوطه و محیط اطراف مزرعه موجب اشاعه آلودگی انتقال آلودگی به پرندگان و حیوانات وحشی شده و ضمن گسترش آلودگی، موجب بقای آن در محیط و منطقه می شوند و توصیه می شود از لاشه طیور تلف شده برای تغذیه حیوانات خانگی و سگ در مزرعه استفاده نشود.

جلوخانی ادامه داد: عمل معدوم سازی لاشه ها با استفاده از چاه تلفات که کف آن آهک پاشی شده و یا کوره لاشه سوز توصیه میگردد بطوریکه هر روز پس از ریختن تلفات در چاه تلفات باید مقدار کافی آب آهک و سایر مواد ضدعفونی کننده در چاه ریخته شود.

جلوخانی در پایان به مرغداران توصیه کرد: با توجه به اینکه شیوع بیماریها علاوه بر به بار آوردن خسارات عمده برای مرغداران، آنان را در عرصه رقابت ضعیف می گرداند، بنابراین، با به کارگیری ضوابط امنیت زیستی از جمله مقررات بهداشتی و مدیریتی معدوم سازی لاشه ها گامی مهم در در جهت پیشرفت صنعت مرغداری برداریم.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٠٨٤/
  • ١٣:٥٨ - 1399/04/02/
  • تعداد بازدید: 14
کلید واژه ها

خروج