چاپ
ارسال به دوست

طیور روستایی قزوین علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین، با اشاره به بیماری ویروسی نیوکاسل در طیور گفت: بیماری نیوکاسل یکی از مسری ترین بیماریهای ویروسی است که تقریبا همه گونه های پرندگان با سنین مختلف در دنیا را مبتلا می کند که در طیور به شکل عصبی، تنفسی و گوارشی بروز کرده و سرعت انتشار بسیار بالایی دارد و به عنوان یک بیماری محدود کننده صنعت طیور مطرح شده است.

دکتر مهدی جلوخانی اظهار داشت: باید توجه کرد که درمان بیماری، در درجه آخر اهمیت قرار دارد و اگر پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل هدف باشد، باید با مدیریت بهداشتی و واکسیناسیون درکنار یکدیگر به مورد اجرا گذاشته شود.
دکتر جلوخانی افزود: یکی از مؤثرترین راه های پیشگیری و مبارزه با شیوع بیماری نیوکاسل، استفاده از واکسن مخصوص است که در طیور بومی استفاده از واکسن زنده و غیربیماری زای مقاوم به حرارت توصیه می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل توسط اکیپ های اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از ابتدای خرداد ماه سال جاری به مرحله اجرا درآمد و در حال اجرا است تا به این ترتیب درصد بالایی از طیور روستایی شهرستان در برابر بیماری نیوکاسل ایمن شوند.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه پرندگان بومی و روستایی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل هستند اجرای این طرح در سطح شهرستان قدم مثبتی در جهت کنترل بیماری در واحدهای صنعتی باشد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٠٨٥/
  • ١٤:٠٠ - 1399/04/02/
  • تعداد بازدید: 15
کلید واژه ها

خروج