چاپ
ارسال به دوست

ارتقاء مدیریت بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماریهای ماهیان سردابی، در دستور کار دامپزشکی قزوین

با عنایت به ابلاغ انجام طرح مراقبت بیماریهایIPN- VHS-IHN در مزارع ماهیان سردابی از جانب سازمان دامپزشکی کشور، فاز اول پایش بیماریهای ویروسی  در سطح تمامی مزارع تکثیر، تفریخ و پرورش ماهیان سردابی استان قزوین اجرا می شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور و آبزیان گفت:   فاز اول طرح مراقبت بیماری های ویروسی –VHS،  IPNو  IHN  در ماهیان قزل آلای رنگین کمان، کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال ماهیان سردآبی، ضمن نمونه گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را نیز در سامانه GIS سازمان دامپزشکی کشور ثبت می کنند.

 دکتر وحید ابراهیم نژاد حمیدی افزود: بیماری ویروسیVHS که به سپتی سمی خونریزی دهنده ماهیان هم معروف است، اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در استخرهای پرورش آبزیان می گردد.

 دکتر حمیدی عمده راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را از طریق ابزار و وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی بین مزارع عنوان و به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای شبکه های دامپزشکی خودداری و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر سازمان های دامپزشکی و شیلات تهیه کنند.

این مقام مسئول به آبزی پروران توصیه کرد: در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعاَ به دامپزشکی اطلاع رسانی کنند تا اقدام بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.

 از جمله اهداف این طرح، تعیین شیوع بیماری در مزارع، دستیابی به اطلاعات لازم برای اجرای برنامه های پیشگیری از بروز بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری و ارتقاء مدیریت بهداشتی و شرایط امنیت زیستی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردابی می باشد


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٧٤٦٧/
  • ١٢:٣٢ - 1399/08/21/
  • تعداد بازدید: 26
کلید واژه ها

خروج