چاپ
ارسال به دوست

عدم مشاهده بیماری لمپی اسکین در شهرستان بوئین زهرا

در شش ماهه نخست سال جاری، هیچ موردی از بیماری لمپی اسکین در شهرستان بوئین زهرا گزارش نگردیده است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، دکتر عباس یوسفی، سرپرست اداره دامپزشکی بوئین زهرا با اعلام خبر فوق افزود: بیماری لمپی اسکین از بیماری‌های ویروسی است که از طریق نیش مگس‌های خونخوار انتقال پیدا می‌کند و در جمعیت دام سنگین به سرعت انتشار یافته و خسارات اقتصادی فراوان بر سیستم دامپروری کشور وارد‌می‌سازد.

وی در این خصوص گفت: دامپزشکی بوئین زهرا، طرح مایه‌کوبی لمپی اسکین را از بهمن ماه سال گذشته در دستور کار خود قرار داده و با توجه به انجام واکسیناسیون به موقع، هیچ کانون بیماری مشاهده نشده است.

دکتر یوسفی در ادامه افزود: بیماری ویروسی لمپی اسکین علایمی از قبیل تب شدید، تاول‌های پوستی، تورم اندام حرکتی قدامی، آبریزش چشم و بینی، مشکلات تنفسی، کاهش شیر و سقط جنین و ... در گاو ایجاد می‌کند.

يوسفي تصريح كرد: تأمین واکسن و سموم مورد نیاز و انجام عملیات واکسیناسیون این بیماری به صورت رایگان، سم پاشي دامها و اماكن دامي برگزاری کلاس‌های آموزشی- ترویجی برای بهره برداران و توزیع اطلاعیه و بروشورهای آموزشی بین دامداران، از دیگر اقدامات اداره دامپزشکی در این راستا بوده است که کمک قابل توجهی به عدم گزارش این بیماری در دام‌های منطقه نموده است.

  • کد خبر: ٧٢٢/
  • ١٢:٠٢ - 1397/07/18/
  • تعداد بازدید: 50
کلید واژه ها

خروج