• 1403/03/08 - 14:15
  • تعداد بازدید : 47
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار! اداره کل دامپزشکی قزوین در خصوص بیماری تب سه روزه

 
 
با توجه به آغاز گرمای هوا و افزایش فعالیت حشرات، احتمال بروز بیماری‌های منتقله توسط حشرات از جمله "تب سه روزه" در دام‌های سنگین افزایش می‌یابد.
 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: بیماری تب سه روزه یک بیماری ویروسی و عفونی در دام و غیر قابل انتقال به انسان است که تنها در گاو و گاومیش بروز می‌کند و می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌های اقتصادی فراوان به دامداران شود.
 
 دکتر ایمان‌دار افزود: بیماری اغلب با علائم ناگهانی تب (42 درجه سانتیگراد)، لنگش، بی اشتهائی، آبریزش چشم و بینی، درد مفاصل، سفتی عضلات و تب به صورت دو یا چند مرحله‌ای مشاهده می‌شود.
 
 وی تصریح کرد: در فاز اول بیماری، درجه حرارت پائین‌تر از فازهای بعدی است و قطع فعالیت شکمبه منجر به انباشتگی آن می‌گردد. کاهش یا قطع کامل تولید شیر در گاوهای شیری و فلجی موقت یا دائمی در اندام‌های حرکتی، ازدیاد ترشحات بزاقی، کاهش هضم و نفخ از علایم دیگر بیماری می‌باشند. کاهش پاسخ‌های حیاتی و به دنبال آن، کما و مرگ ظرف ۱ تا 4 روز بعد از فلجی به وقوع می‌پیوندد. 
 
دکتر ایمان‌دار خاطر نشان کرد: میزان تلفات بیماری معمولاً کم بوده و نرخ مرگ و میر 5-3 درصد ثبت شده است. 
 
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه تنها راه انتقال بیماری پشه‌ها می‌باشند، مبارزه با ناقلین بیماری از طریق انجام سمپاشی جایگاه دام و ترجیحا استفاده از توری در دامداری‌ها بسیار مفید خواهد بود. 
 
دکتر ایمان‌دار در خاتمه از دامداران خواست در صورت بروز هر گونه بیماری با چهره‌‌‌ای متفاوت که به صورت همه گیر در گله یا روستا تظاهر می‌کند، از طریق شماره 1512 یا شماره پیام کوتاه 50001512 مراتب را به اداره دامپزشکی اطلاع رسانی نمایند.
 
روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین
  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 320204
کلمات کلیدی
qazvin.ravabet محمد فرحی

qazvin.ravabet محمد فرحی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه