• 1399/11/15 - 11:32
  • تعداد بازدید : 925
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار دامپزشکی قزوین به دامداران در خصوص شیوع بیماری تب برفکی

 

واکسیناسیون به موقع و رعایت اصول و ضوابط بهداشتی - قرنطینه‌ای، دو اصل مهم در کنترل و پیشگیری از ابتلاء دام‌ها به تب برفکی به حساب می آیند.
دکتر مهدی جلوخانی، رئیس اداره دامپزشکی قزوین با اعلام این خبر افزود: در راستای محدودسازی بیماری تب برفکی و جلوگیری از گسترش آن در منطقه باید واکسیناسیون و اقدامات بهداشتی – قرنطینه‌ای را سرلوحه اقدامات قرار داد. 

دکتر جلوخانی در این رابطه خاطر نشان کرد: هر گونه جابجایی دام و فرآورده‌های دامی باید با اخذ مجوزهای قرنطینه‌ای و بهداشتی و با هماهنگی اداره دامپزشکی انجام گیرد و دامداران در صورت مشاهده علائم بیماری از قبیل زخم‌های دهانی‌، لنگش، زخم‌های پستانی و بی حالی دام، در اسرع وقت مراتب را به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع داده و یا با تلفن چهار رقمی 1512 و یا سامانه پیامکی 50001512 ‌که به صورت شبانه روزی پاسخ گو می‌باشد، اطلاع رسانی کنند.

  
وی از عموم دامداران خواست حوضچه‌های ضدعفونی درب ورودی دامداری خود را فعال کنند و خودروهایی که در حال تردد به دامدارای هستند، کاملاً ضدعفونی کرده و از ورود افراد متفرقه ، وسایل نقلیه و تجهیزات غیر ضروری به داخل واحد دامداری جلوگیری به عمل آورند.

 جلوخانی ادامه داد: با توجه به آغاز اجرای فاز جدید طرح واکسیناسیون تب برفکی بهادار در جمعیت دامی، به دامداران توصیه می شود همکاری‌های لازم را با اکیپ‌های واکسیناسیون داشته باشند.

 رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در پایان از واکسیناسیون 154 هزار و 336 رأس دام سبک و بیش از 66 هزار رأس دام سنگین علیه تب برفکی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد. 

  • گروه خبری : قزوین,اخبار اسلایدر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 271278
کلمات کلیدی
qazvin.ravabet محمد فرحی

qazvin.ravabet محمد فرحی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه