• 1402/11/23 - 14:31
  • تعداد بازدید : 37
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پایان فاز اول برنامه مراقبت فعال بیماریهای ویروسی ماهیان سردابی استان قزوین

 


فاز اول طرح ملی مراقبت بیماری های ویروسی VHS, IPN, IHN در ماهیان قزل آلای رنگین کمان در سطح تمامی مزارع واجد شرایط نمونه گیری تکثیر، تفریخ و پرورش استان پایان پذیرفت .

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور، آبزیان و زنبورعسل گفت: فاز اول این طرح که از آبان ماه سال جاری با هدف شناسایی، بررسی وضعیت بیماریهای ویروسی اخطار کردنی و انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی صورت گرفت، کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال سردآبی شهرستان، ضمن اخذ نمونه های لازم بر اساس دستورالعملهای ابلاغی و تکمیل پرسشنامه های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را نیز در سامانه GIS سازمان دامپزشکی کشور ثبت می کنند.

دکتر وحید ابراهیم نژاد حمیدی تشریح کرد: بیماریهای ویروسی VHS, IPN, IHN که به عنوان مهمترین بیماریهای ماهیان سردابی می باشند، منجر به بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در سطوح مختلف پرورشی ماهی قزل آلا می شوند که عمده راههای انتقال این بیماریها به مزارع آبزیان از طریق ابزار، وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی و تردد بین مزارع می باشد.

دکتر حمیدی اذعان داشت: در فاز اول طرح مذکور با انجام آزمایش های تشخیص مولکولی بر روی نمونه های اخذ شده از مزارع واجد شرایط در آزمایشگاه مرجع استان، موردی از بیماریهای مهم و اخطارکردنی شناسایی نشد .

این مقام مسئول در ادامه به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای شبکه های دامپزشکی خودداری کنند و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر دامپزشکی تهیه کنند.

 وی افزود: آبزی پروران باید در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک به بیماری در مزارع خود را سریعا به دامپزشکی اطلاع بدهند تا اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 315107
کلمات کلیدی
qazvin.ravabet محمد فرحی

qazvin.ravabet محمد فرحی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه