چاپ
ارسال به دوست

توصیه دامپزشکی آوج در خصوص ضرورت دفن بهداشتی لاشه‌های دامی

رئيس اداره دامپزشكي شهرستان آوج گفت: با توجه به وجود انواع بيماريهاي مشترك و بيماريهاي واگیر دامی به ویژه تب برفکی، دور نمودن لاشه از دسترس حيوانات با هدف جلوگيري از آلوده شدن خاك و منابع آبي و برخورد صحيح با انواع لاشه بخصوص پستانداران و پرندگان ضروری به نظر می‌رسد.

 رئيس اداره دامپزشکی آوج با اعلام این خبر افزود: در کشور ما، از آنجائيكه در نقاط دور از شهر، سوزانيدن كامل لاشه و يا تبديل آن به مواد قابل استفاده به راحتي ميسر نيست، دفن بهداشتي لاشه گزينه مناسبي مي‌باشد.

در همين راستا اداره دامپزشکی آوج با صدور اطلاعيه اي در خصوص لزوم دفن بهداشتی لاشه‌ها توصيه هاي بهداشتي ذيل را خواستار شد:

1- انتخاب مكان مناسب براي دفن لاشه كه ضمن نزديك بودن به محل كشف لاشه از دسترس حيوانات دور بوده و از منابع آبي و مناطق مسكوني فاصله مناسب داشته باشد. همچنین گودالي به عمق 2 متر حفر گردد و لاشه در عمق آن قرار گيرد.

2- در صورت نياز به جابجايي لاشه حيوان، بايد ضمن رعايت بهداشت فردي از وسايل ايمني و حفاظت فردي استفاده گردد. ضروري است لاشه در داخل و يا روي كيسه پلاستيكي قرار داده شود تا از انتشار خونابه و ساير ترشحات جلوگيري گردد.

3- در صورتيكه شواهد حاكي از وجود بيماري شاربن يا هر بيماري واگيردار باشد، بهترين گزينه سوزاندن كامل لاشه حيوان به همراه خاك محل كشف لاشه مي‌باشد ولی در صورت كمبود امكانات، بهترين گزينه دفن بهداشتي لاشه به همراه آهك  يا آب آهك است.

4- براي دفن روي لاشه حيوان آهك و يا مواد ضد عفوني كننده مانند فرمالدئيد ريخته شود. براي اطمينان بهتر است ابتدا در عمق گودال يك لايه آهك ريخته شود؛ سپس بر روي آن يك لايه خاك و بعد لاشه حيوان بر روي آن قرار داده شود و بر روي لاشه آهك و در نهايت خاك ريخته شود.

5- روي مكاني كه لاشه حيوان دفن شده با استفاده از سنگ و يا گياهان خاردار پوشانده شود تا از دسترس حيوانات وحشي به دور باشد.

6- وسايل مصرفي مانند دستكش، ماسك و ... در مكان مناسبي سوزانده شوند.

8- لباس‌ها، چكمه‌ها و وسايل با استفاده از آب گرم شسته شده و در نهايت با مواد ضد عفوني كننده گند زدايي گردند، بطوريكه چكمه‌ها و لوازم به مدت حداقل 8 ساعت در فرمالدئيد 4% قرار گیرند.

 این اداره در پایان از عموم دامداران خواست از رها سازي لاشه‌های دامی تلف شده در بیابان و مناطق اطراف روستاها جداً خودداری كرده و در صورت مشاهده چنین مواردی با سامانه پیامکی 50001512 یا با شماره 1512 تماس حاصل فرمایند.

  • کد خبر: ١٧١٣/
  • ١١:٢٢ - 1397/08/09/
  • تعداد بازدید: 33
کلید واژه ها

خروج